سیستم آموزشی ما به بچه ها میگه بروید وکیل و مهندس و دکتر بشوید، رسانه ها فوتبالیست شدن و هنرمند شدن رو تبلیغ میکنند، توی خونه همه دنبال اینیم که بچه هامون درس بخونن و تحصیل کرده بشوند و ... . کجای این آموزش و تربیت به بچه ها یاد میدهد کارآفرین باشن؟ برای خودشون کسب و کار داشته باشن؟ شرکت تاسیس کنند و صاحب کار باشند؟ تجارت کنند و تاجر بشوند؟ تقریبا هیچ جا. 
کلا در حال آموزش به بچه هامون هستیم که توی زندگی اصلا ریسک نکنند و همیشه توی عافیت زندگی کنند.
کارمند جاهای خوبی بشن و حقوق بگیر باشن. چکار کنیم که کارآفرین بار بیاریم بچه هامون رو؟ 
1. پول تو جیبی دادن به بچه ها عادتیه که ذاتا بچه ها رو غیر مستقل و حقوق بگیر بار میاره. بچه ها رو منتظر پرداخت منظم بار میاره. مواجب بگیر و این دقیقا مخالف روحیه کارآفرینیه. راه حل مناسب به نظر میرسه این باشه که پول تو جیبی بچه ها مشروط بشه به کمکی که به خونواده میکنن و ارزشی که برای خونواده ایجاد میکنن. یاد بگیرن که در صورت کمک به خونواده و انجام یک کار خلاقانه و خوب میتونن پول توجیبی های متغیر بگیرن. هم خلاقیت پوروش پیدا میکنه و هم حقوق بگیر و مواجب بگیر نمیشن.
2. هر شب براشون قصه نخوانید. 4 شب شما قصه بخونید و 3 شب بخواید اونا برای شما قصه بگویند. کارآفرین باید بتونه سناریو ایجاد کنه و دیگران رو تحت تاثیر قرار بدهد.
3. بچه ها رو تشویق کنید جلوی دوستانشان راجع به اسباب بازیهاشون و بازی هایی که بلدن سخنرانی کنن. بهشون یاد بدید که روی بقیه تاثیر بزارن و دوستاشون رو با خودشون همراه و هم نظر کنن.
4. اگه جایی مثلا توی رستورانی میرید و خدمات نامناسبی میگیرید به بچه ها یاد بدید که خدمات نامناسب رو تشخیص بدهند و بتوانند انتقاد کنند. 
5. بعضی از ویژگی های کارآفرینی که باید در بچه ها تقویت بشن این ها هستند: نتیجه گرایی، استمرار، رهبری، درون نگری، همبسته بودن
با اقتباس از سخنرانی کامرون هارولد


تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱٥ | ٧:٤۳ ‎ب.ظ | نویسنده : عاطفه نوری | نظرات ()
  • تیم بلاگ | زیبا مد