گیلان ـ قلعه رودخان
افسون می‌شوید
حتی از دیدن عکس‌ روستای قلعه رودخان از توابع بخش مرکزی شهرستان فومن در استان گیلان هم لذت می‌برید و دلتان تازه می‌شود تا چه رسد به این‌که آنجا باشید و در هوای خنک و مطبوعش نفس عمیق بکشید و صدای هوش گیاهان به گوشتان برسد و بوی سبزه مرطوب جنگل را حس کنید و به آواز پرندگان گوش کنید که در اعماق آن سبزی یکدست می‌خوانند.

 

طوری نمی‌شود، هیچ‌کس نمی‌فهمد، فقط چند لحظه موتور خیالپردازی‌تان را روشن کنید و خودتان را به من بسپارید تا پیشنهادم را برای شما توصیف کنم. آماده‌اید؟
امروز صبح شما از طرف فومن راه افتاده‌اید و از روستای حیدرکلات گذشته‌اید، در پارک جنگلی قلعه‌رودخان هستید و از روی پل چوبی رودخانه رد شده‌اید و آن ترس عمیق و خواستنی از جریان تند آب خنک رودخانه زیر پایتان را تجربه کرده‌اید.

از همین جا، همین سنگفرش زیر پایتان، دالان بهشت آغاز می‌شود؛ دالانی سبز که سرشاخه‌های درهم‌پیچیده درختان، آن را برای شما آذین بسته‌اند. بگذارید آن سبز دلاویز چشم‌هایتان را بنوازد، بگذارید ریه‌هایتان از نفس گیاهان انباشه شود و قدم تند کنید تا به پله‌های قلعه رودخان، باشکوه‌ترین دژ نظامی استان گیلان، برسید. پله‌ها زیادند و شاید هم به همین دلیل به آن قلعه هزار پله گفته‌اند، اما مطمئن باشید طبیعت اطراف و قلعه عظیم و خزه‌بسته بالای تپه، چنان افسونتان می‌کند که مثل مسخ‌شده‌ها، پله‌ها را با سرعت بالا می‌روید و خستگی را از یاد می‌برید.
خب، حالا خیالپردازی را تمام کنید و تنها به یک پرسش من پاسخ دهید؛ چرا وقتی از نعمت زنده بودن برخورداریم و خبر داریم این همه زیبایی در جایی از کشور، انتظارمان را می‌کشد، در خانه نشسته‌ایم و ترجیح می‌دهیم در رویا سیر کنیم؟ مگر تا قلعه رودخان چقدر راه است؟!

این محل بی نظیر است و آنجاست که شما به شکوه و بزرگی کشورمان و مردمان دیرین در ایران افتخار خواهید کرد.

جایی که شما هستید  مملو از هنر و معماری است که در ٢٣٠٠ یا ۵٠٠ سال پیش مردم پرافتخار این آب و خاک آن را الم کرده اند.این دژ به قدری پرافتخار است که شما به این می اندیشید "امروز که من با این پله های سنگی زیبا و با وجود استراحتگاه میان راه آن را پیمودم و احساس خستگی می کنم در ٢هزار و اندی پیش مردم سرزمین من به چه باوری رسیده بودند که تک تک این سنگها را بدون وسیله نقلیه های امروزی به این بالا رسانده اند و با این هنرمندی این قلعه را بپا داشته اند این معماری استوانه ای که امروزه پرطرفدار است آن زمان با چه نرم افزار اتوکد یا آرشی کدی کشیده شده است و چه مهندسی بر آن نظارت کرده است تا اینگونه دقیق و زیبا ساخته شود.در سراسر دیوار های دژ سوراخهای مستطیل شکل بسیار کوچک محل قرار گرفتن تفنگ برای نگهبانی شکوه دژ را چندین برابر کرده است استفاده از ملات ساروج در لابلای سنگها،استفاده از سنگهای برش خورده شبیه به شیروانی های امروزی که تک تک با دست برش داده شده است شما را مسخ خود خواهد کرد.فضای بی نهایت نظامی آن در عین هنرمندی های ظریفکارانه هوش از سر شما بدر خواهد کرد و از اینکه برای دیدن این دژ زحمت بالا آمدن را به خود داده اید خوشحال خواهید شد .

بی اختیار به یاد استاد مرحوم در ترانه های ناب ایرانی استاد نوری:

ما برای پرسیدن نام گلی ناشناس / چه سفر ها کرده ایم
ما برای بوسیدن خاک سر قله ها / چه خطرها کرده ایم
ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود / رنج دوران برده ایم
ما برای آنکه ایران گوهری تابان شود / خون دلها خورده ایم
ما برای بوئیدن بوی گل نسترن / چه سفرها کرده ایم
ما برای نوشیدن شورابه های کویر / چه خطرها کرده ایم
ما برای خواندن این قصه عشق به خاک / رنج دوران برده ایم
ما برای جاودان ماندن این قسم خاک / خون دلها خورده ایم

ما برای آنکه ..........

بسیار قابل تأمل و اندیشه است.............. .تاريخ : ۱۳۸٩/٧/۳٠ | ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ | نویسنده : عاطفه نوری | نظرات ()
  • تیم بلاگ | زیبا مد